piv.jpg
Popisek obrázku

Popisek obrázku

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (12 | 92%)

 Západním směrem z náměstí vede ulice, která se jmenovala Pražská, potom Clemenceauova, dále 1.máje, aby se nakonec znovu jmenovala Pražská. Po její pravé straně směrem na Rybníčky, jeden dům nad bývalou Klášterskou branou stojí dům č.23/I.

 Tento dům se nazýval Křesťanovský. Rozdělením statku po Matěji Křesťanovi jinak Krystianovi jej r.1570 dostal jeho syn Jeronym, od něhož ho r.1573 koupil za 480 kop míšenských jeho bratr Jan Křesťan. Po něm zdědili tento dům syn Melchisedech Krystyán a dcera Naděje, od kterých r.1608 dům koupil za 200 kop Pavel Doubravský s manželkou Kateřinou, ale r.1613 jej prodali za 520 kop m. Martinovi Fojtovi bečváři s manželkou Anežkou. Nějakým mně neznámým způsobem se dům dostal do majetku Valentina Millera, od něhož jej r.1668 za 495 zl. koupil Jan Miller s manželkou Lidmilou. Sirotkům po nich zůstalých dům, který měl dvě světnice, tři komory, dvě sejpky a dvě maštale, shořel při velkém požáru r.1689 založeném francouzskými žháři. Od poručníků dcery po Janu Millerovi Doroty a syna Jana r.1693 koupil vyhořelý dům za 130 zlatých Andrea neboli Ondřej Hiršberger s manželkou Annou, dcerou Bartoloměje Rizzoltiho. Hiršberger nebyl zrovna pracant a poctivec a krátce po svatbě prošustroval věno své ženy, které čítalo několik chmelnic a pivovarský dům č.53. Zbyl mu jen obraz P.Marie Rejské, který se mu nepodařilo prodat. 8.7.1685 objevil Ondřej na obraze (víme že podvodem) kapky krve a stal se proslulým objevením zázračného obrazu. Zchudlý krejčí přenechal obraz děkanskému kostelu a za to se mu dostalo doživotního důchodu a nějakého majetku, z kterého dva roky před svou smrtí (+1695) koupil tento dům. Po jeho smrti roku 1700 dům znovu vyhořel. Roku 1701 poručník sirotka po něm Augustina Hiršpergera, Daniel Kříž kantor prodal dům pustý a spálený za 190 zlatých Frydrychovi Hacklovi s manželkou Magdalenou. Z pozůstalosti po ní dům koupil za 150 zlatých Vavřinec Rokycký s manželkou Aničkou. Ti dům znovu vystavěli a r.1722 jej prodali za420 zlatých Vavřincovi Fialovi s manželkou Lidmilou. Od ní již roku 1725 za 600 zlatých dům koupila Zuzana, ovdovělá Langrová pro svého syna Karla Langra. Na jeho žádost, protože neměl žádné řemeslo k uživení manželky a dětí mu r.1737 byla povolena výsada na dům "Zlaté husy". Jestli to má nějakou souvislost s názvem pivnice ve Vídeňské ul.č.17 se můžeme pouze domnívat. Pravdou ovšem je, že mezi majiteli hostince se v roce 1738 objevuje stejné jméno majitelky, jako předchozí domu č.23 Lidmily Fialové. Nevím, nejedná -li se pouze o shodu jmen.

 Nyní vynechám asi 200 celkem nezajímavých let a na závěr upozorním, že v roce 1933 před válkou byl majitelem domu Ludvík Kranskopf - obchodník.

 


Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one